+90 539 326 16 84
Gebze Teknik Yalıtım

Gebze Bölgesinde Su İzolasyonu ve Yalıtım

Gebze Bölgesinde Su İzolasyonu ve Yalıtım

Gerek bireysel gerekse kurumsal firmaların Gebze bölgesinde su yalıtımı ve izolasyonu konusunda bazı kaygıları var bu kaygıları gidermek adına size hem açıklayıcı ve bilgilendirici bir makale hazırlamak istedik.Su yalıtımı, anılan bir diğer adıyla su izolasyonu oldukça önemli işlemlerin başında yer alıyor. Su yalıtım işlemi, bir binayı dışarıdan gelen zararlı sızıntılardan koruyan en büyük etkenlerden birisidir. Su izolasyonu sayesinde yağmur, sel, su baskını veya bina içindeki baskınların erozyonu konusunda ciddi bir ilerleme kaydetmiş sayılacaksınız. Aslında bu işlemin yapılmasının en büyük gerekliliklerinden birisi de sağlıktır. Evde oluşabilecek rutubet ve nem alanlarının solunum yolu hastalıklarına engel olan işlemlerden birisidir.

Gebze su yalıtımı ve su izolasyonu işlemi yapan firmaların başında da işletmemiz geliyor. İşletmemiz, uzun yıllardır Kocaeli’nin Gebze ilçesinde hizmet veren firmamızın uyguladığı yöntemler ve bu işlemlerin tüm püf noktalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Su Yalıtımı Nedir?

Su izolasyonu; yağmur, dolu, kar, su baskınları ve yer altı sularından kaynaklanan sızıntıların önüne geçilmesi için uygulanması gereken işlemlerin başında geliyor. Sadece doğal dış etkenler değil, binanın içinde yaşanan su problemleri de oldukça önemlidir. Banyo veya mutfak alanlarında yaşanan su baskınlarında su izolasyonu, binadaki suyun hızlı bir şekilde tahliye edilmesini ve binaya vereceği zararı minimuma indirmeyi sağlar.

Su izolasyon ve yalıtım yöntemleri birden fazla türde yapılabileceği gibi, binanın kullanım süresini ve yaşından dolayı oluşabilecek yıpranmaların da büyük ölçüde önüne geçer. Elbette bu durumda sadece su bazlı zararları göze almanız gerekecek. Neden diyecek olursanız, su izolasyon yöntemi yalnızca su kaynaklı problemlerin önüne geçmeyi hedefler.

Su Yalıtımı ve Sağlığın İlişkisi Nedir?

Su yalıtımında sağlığın en büyük ilişkisi solunum yolları hastalıklarının önüne geçmesidir. Neden diyecek olursanız, su yalıtımı yaptırdığınız bir evde nem oranını minimuma indirmiş olacaksınız. Zaten iklim koşulları sebebiyle yoğun nemli bir ortamda bulunuyorsanız, evde yaşayabileceğiniz su basmalarında da bu nem oranının 2 hatta 4 katına kadar çıkabileceğini unutmamalısınız. Elbette bu nem oranı, binanın genel nem oranı olarak bilinir.

Bir binayı su bastığını düşünelim. Binanın hemen her yerinin sular altında kaldığını ve suyun bir çok noktaya temas ettiğini düşünelim. Bu durumda betonarme bir yapı bile olsa, çok büyük ölçüde nem yapabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Su yalıtımı 3 farklı başlık altında incelenebilir;

  • Temellerde su izolasyonu
  • Çatılarda ve duvarlarda su izolasyonu
  • Banyo ve Mutfaklarda Su İzolasyonu

Gördüğünüz gibi su izolasyonu, binaya su temasının en yoğun olduğu bölümlerde uygulanmaktadır. Sadece dışarıdan suyun gelmesini engellemekle de kalmaz, içerideki suyun tahliye edilmesini de sağlar. Yani bu durumda su izolasyon yönteminin evin diğer bölümlerine taşınmasını engeller ve tam izolasyon sağlamış olur.

Su yalıtım işlemi yapılırken kullanılan yöntemlerin başında ise bitümlü ve sentetik örtüler geliyor. Bir binayı veya binanın bir bölümünü izole etmek istiyorsanız ilk olarak örtü serim işlemi yapılmalıdır. Bu serim işlemi sırasında kullanılan ürün adı ise bitümlü örtü’dür.

 Örtü serimi sonrasında ise tahmin edeceğiniz üzere çimento veya fayans işlemi uygulanır. Eğer izolasyon yapılan zemin veya çatı fayans döşemeye uygun değilse çimento ile devam edilir. Çatılarda genelde ahşap üzerine serim işlemi yapılır ve bunun üzerine de membran örtülür. Membran aynı zamanda sıcak konusunda da binaya olumlu etki sağlar.

Gebze’de Temel ve Bodrum Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Firmamız, Gebze bölgesinde uzun yıllardır hizmet vermekte olup su yalıtım işlemlerinde öncü firmalardan birisidir. Su yalıtımı yapmak istediğiniz çatı veya binalarda firmamızı tercih edebilirsiniz. Firmamız, temel su izolasyonu ve yalıtımı konusunda da hizmet vermektedir.

Temel izolasyonu konusunda verdiğimiz desteklerde, binayı yer altı sularına karşı korumalı bir hale getiriyor ve aslında temelin de güçlenmesini sağlıyoruz. Temel su yalıtımı işlemi binayı yer altı sularından koruduğu gibi, temelin uzun yıllar dayanmasını sağlıyor. Kocaeli ilinin önde gelen firmalarından biri ile çalışmak istiyorsanız referanslarımızı inceleyebilirsiniz.

Su izolasyonu ve Yalıtımı Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer Gebze bölgesinde oturuyor veya bir iş yerine sahipseniz ve rutubet ve nemden bıktıysanız su yalıtımına ihtiyacınız var ise Gebze Teknik Yalıtım uzman personeli ile size en kısa sürede hizmet verecektir. Fakat sizlerin bu çalışmaların öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Öncelikle izolasyon veya yalıtım yaptırmak istediğiniz bina, daire veya işyerinizin suyunu geçici bir süre kapatınız.
  • Su deposu veya suyun nüfus ettiği bölgeye suyun gitmesini engelleyin ve bol bol havalandırın.
  • Duvardaki veya nüfus eden bölgedeki suyun nemin ve rutubetin kurumasını bekleyin. ( Bu süreç 1 hafta kadar sürecektir.)
  • Yalıtım yaptıracağınız bölgedeki suyun tamamen çekilmesini ve kurumasını bekledikten sonra yalıtım ve izole işleminizi yaptırınız.

 

04 Eylül 2020
1.478 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN